Ministerstvo vyzvalo Čechy k opuštění Íránu a v Izraeli doporučilo zvýšenou opatrnost

Čeští občané, kteří pobývají v Íránu, by ho měli podle českého ministerstva zahraničí opustit, Čechům v Izraeli doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Varování přichází ve chvíli, kdy Írán hrozí odvetným úderem na Izrael, který viní z útoku na svůj konzulát v Damašku 1. dubna.

„MZV ČR eviduje významný počet případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. Podle hodnocení MZV ČR riziko dalších podobných incidentů zůstává významné a vztahuje se i na občany ČR,“ uvedlo ministerstvo.

Foto: Shutterstock

Pokud se čeští občané přesto rozhodnou v zemi zůstat, mají dbát na zvýšenou opatrnost. „MZV ČR doporučuje vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství osob, především ve večerních hodinách. Důrazně se také varuje před pořizováním fotografií či videozáznamů, zejména demonstrujících osob, příslušníků bezpečnostních sborů či vládních budov,“ uvedl úřad.

Zvýšenou obezřetnost ministerstvo doporučuje i na území Izraele: „Izraelské úřady varují před možným odvetným útokem Íránu na izraelské cíle, ke kterému by mohlo dojít během tohoto víkendu. V této souvislosti by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace na území Izraele.“

Přečtěte si také