Novináře The Wall Street Journal Rusové obvinili ze špionáže. Hrozí mu 20 let vězení

Ruská tajná služba zahájila trestní stíhání proti americkému reportérovi Evanu Gershkovichovi, který pracuje pro deník The Wall Street Journal. Uvedla, že pro Američany shromažďoval informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Novinář vinu popřel.

Podle ruské tajné služby Gershkoviche zadrželi při pokusu získat tajné informace. „To, co dělal zaměstnanec amerického listu The Wall Street Journal v Jekatěrinburgu, nemá s novinařinou nic společného. Není to poprvé, co byly status ‚zahraničního zpravodaje‘, novinářské vízum a akreditace zneužity cizinci v naší zemi k zakrytí výzvědné činnosti,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Foto: Shutterstock

„The Wall Street Journal důrazně odmítá obvinění ze strany FSB a žádá o okamžité propuštění našeho důvěryhodného a oddaného reportéra Evana Gershkoviche. Vyjadřujeme solidaritu s Evanem a jeho rodinou,“ reagoval deník The Wall Street Journal na jeho stíhání.

PR specialista Jaroslav Širšikov, který Gershkoviche při jeho poslední práci provázel, uvedl, že novinář přijel do Jekatěrinburgru sbírat informace o žoldnéřské Wagnerově skupině a také navštívl Nižnij Tagil, kde se vyrábí armádní technika. „Evan o cestě nikde veřejně nepsal, s různými mluvčími se setkával v kuloárech,“ řekl Širšikov. Novináři nyní hrozí dvacetileté odnětí svobody.

Přečtěte si také