Izrael v noci čelil rozsáhlému íránskému vzdušnému útoku. Pomohly mu Spojené státy

Kolem dvou stovek íránských dronů a balistických střel bylo zneškodněno při útoku na území Izraele dnes do dvou hodin v noci středoevropského času. Íránská operace byla odpovědí na nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku.

„Společně se Spojenými státy a dalšími partnery se nám podařilo ubránit území Státu Izrael. Byly způsobeny jen velmi malé škody – to je výsledek působivých operací naší armády,“ uvedl izraelský ministr obrany Yoav Gallant. Země nadále zůstává ve střehu.

Foto: Shutterstock

Podle médií se kromě USA do obrany Izraele zapojila také britská a jordánská letadla. „Pomohli jsme Izraeli sestřelit skoro všechny přilétající drony a střely,“ uvedl americký prezident Joe Biden. Biden po setkání se svým týmem pro národní bezpečnost ujistil Tel Aviv o neochvějné podpoře Spojených států.

V některých částech Izraele několik hodin platila výzva, aby se lidé zdržovali v blízkosti krytů. Velvyslankyně Veronika Kuchyňová české občany vyzvala, aby si stáhli aplikaci varující před vzdušnými údery a poslouchali pokyny civilní obrany. Podle britské BBC ale například obyvatele Tel Avivu íránský útok nechal v klidu a v barech ve městě bylo v noci živo.

Přečtěte si také