Česko a USA podepsaly smlouvu na nákup letounů F-35, budou stát 150 miliard korun

Ministryně obrany Jana Černochová a americký velvyslanec Bijan Sabet dnes podepsali smlouvu na pořízení 24 letounů páté generace F-35 pro českou armádu. Za nejdražší český armádní nákup zaplatí Česko výrobci Lockheed Martin 150 miliard korun.

„Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také armáda do nové éry. Do éry, kdy se nejenom vojáky, ale už i moderní technikou, řadíme do první ligy evropských členů NATO. Stroje 5. generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády,“ uvedla Černochová.

Pořizovací proces bude probíhat jedenáct let s tím, že první stroje k nám přiletí v roce 2031. Stávající švédské Gripeny budou odvádět svoji práci až do roku 2035, tedy do doby plného nasazení systému F-35. Jednání o provozování těchto letounů do tohoto období se švédskou stranou intenzivně probíhají.

„Systém F-35 je jediný, s nímž můžeme obstát na bojištích budoucnosti a který zároveň bude zárukou, že se v případě potřeby dokážeme společně s našimi spojenci efektivně bránit vnější agresi,” uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Přečtěte si také