Slovensko ani Maďarsko zbraně na Ukrajinu nepošle, zaznělo na pražském summitu V4

Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, takzvané Visegrádské skupiny, se na dnešním setkání v Praze shodli, že ruská agrese proti Ukrajině je porušením mezinárodního práva a ukrajinské území musí zůstat v mezinárodně uznaných hranicích. Na vojenské podpoře Ukrajiny se však nedohodli.

Za podporu české iniciativy na zajištění munice pro Ukrajinu poděkoval Polsku český ministr zahraničí Jan Lipavský. Polsko k české iniciativě přispěje nejen finančně, ale také logisticky, oznámil polský ministr Radoslaw Sikorski.

Foto: Shutterstock

„Myslíme, že konflikt nemá vojenské řešení,“ řekl naopak šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár. Společně s maďarským ministrem Péterem Szijjártó oznámili, že se k českému plánu nepřipojí a nebudou Ukrajině dodávat žádné zbraně. „Naše pozice je také známá a není důvod ji měnit. Maďarsko neposílalo a nebude posílat žádné zbraně na Ukrajinu. Nebudeme se přidávat k žádným iniciativám, které dodávají zbraně na Ukrajinu,“ uvedl Szijjártó. Obě země pomáhají Ukrajině humanitárně a budou v tom pokračovat.

S návrhem pomoci přišel premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. O možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 000 dělostřeleckých granátů o dva týdny později informoval prezident Petr Pavel na mnichovské bezpečnostní konferenci. Do akce se zapojí 18 států, první granáty by měly na Ukrajinu dorazit do několika měsíců.

Přečtěte si také