Připravujeme protiútok, potřebujeme další pomoc, znělo na setkání Pavla se Zelenským v Kyjevě

Český prezident Petr Pavel dnes soukromě hovořil asi půl hodiny s ukrajinským prezidentem v Kyjevě, kam dnes přijel slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou vlakem z Polska. Společně pak všichni v kyjevském Mariinském paláci poobědvali.

Ukrajina potřebuje další dodávky vojenské techniky, řekl Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po jednání s Petrem Pavlem a Zuzanou Čaputovou v Kyjevě. Země se podle něj chystá na protiútok a hodily by se jí letouny, děla či obrněná technika.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pavel uvedl, že Česko je připraveno spolupracovat s Ukrajinou nejen dodávkami vojenského materiálu. „Ať už to bude formou darů, komerční přes naše privátní subjekty nebo spoluprací přes třetí strany,“ řekl. Informoval také, že je připraveno i šest klíčových českých projektů, kdy by se mohly přenést nejen technologie, ale také výroba na Ukrajinu. „Na české straně bych jmenoval Sellier & Bellot, Aero Vodochody, Czechoslovak Group, Vojenský opravárenský podnik,“ uvedl.

Zelenský také poděkoval za českou a slovenskou podporu integračních procesů do NATO a ustavení tribunálu pro ruské zločiny spáchané na Ukrajině. „Je nesmírně důležité, aby byly vyšetřené a spravedlivě potrestané. Slovensko bylo jednou z prvních zemí, která opakovaně vyslala tým forenzních expertů na dokumentování válečných zločinů, protože to je potřebné pro následné vyvozování odpovědnosti a dosažení spravedlnosti,“ řekla k tomu Čaputová.

Přečtěte si také