Na situaci na Ukrajině bychom se neměli dívat příliš optimisticky, řekl prezident Pavel

Ukrajina se momentálně nachází v pozici, kdy není pravděpodobné, že by v dohledné době dokázala vyhnat ruskou armádu ze svého území. Demokratické státy by se jí proto dál měly snažit pomoci. Na setkání s občany ve Stříbře na Tachovsku to včera večer řekl prezident Petr Pavel.

„Měli bychom se na to dívat realisticky a ne příliš optimisticky růžovými brýlemi tak, jak tomu bylo mnohdy dosud. Rusko rozhodně není jednoduchý ani slabý protivník. Rusko se chová agresivně, ignorantsky. Měli bychom se snažit o to, aby Ukrajina uhrála co nejlepší výsledek a aby si pokud možno zachovala podporu demokratického světa,“ uvedl prezident.

Foto: Shutterstock

Návrh ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že pokud současné ukrajinské vedení zmizí ze scény, může začít mezi Ukrajinou a Ruskem vyjednávání, označil za vrchol arogance.

„Země, která napadne svého suverénního souseda, dva roky část jeho území okupuje, zničila velkou část jeho infrastruktury, pozabíjela desítky tisíc jeho lidí, řekne, že je ochotna vyjednávat, pokud se zbaví svého vedení, legitimně zvoleného v demokratických volbách. To je vrchol,“ myslí si.

„Až se situace dostane do bodu, kdy ani jedna strana nebude schopná dosáhnout dalších výsledků, tak pak je možné vyvinout tlak k tomu, aby došlo k nějakému jednání. Ale zatím ani jedna strana si nemyslí, že by v takové situaci byla,“ řekl prezident.

Přečtěte si také