Urban Challenge letos poprvé na vojenském cvičišti. Přijeďte do Žatce poměřit síly s profesionály AČR!

Příznivci běhu i armády se mohou letos těšit na opravdovou lahůdku. Jeden ze závodů oblíbené série Urban Challenge, která nabízí městské překážkové závody, se ve dnech 14. a 15. června odehraje u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Zkuste s vojáky poměřit síly a vyzkoušejte si speciální překážky, které nenajdete v žádné městské zástavbě!

Účastníci závodů Urban Challenge musí zdolat několikakilometrovou trasu a překonat nejméně pětadvacet překážek. Podobný scénář je čeká i v Žatci, s tím rozdílem, že zde budou navíc čelit netradičním výzvám a nahlédnou do zákulisí vojenské jednotky. Armáda zároveň doufá, že se jí na akci podaří oslovit co nejvyšší počet potenciálních zájemců o službu a virtuální nábor dostupný přes online centrum Doarmady.cz.

„Připraven je překážkový běh ARMY Urban Challenge na 5 km a 10 km a nově i trať dlouhá 15 km. Bez rozdílu pohlaví a věku budou zdolávat přírodní i umělé překážky ve vojenském prostředí, kde část z nich bude tvořena funkční vojenskou technikou. V předvečer hlavního dne závodu se poběží noční běh ARMY Urban Challenge NIGHT, chybět nebude ani běh pro děti, hendikepované a charitativní běh,“ přibližuje Antonín Pospíchal, organizátor akce a jednatel spolku Event 4 you, z. s.

Závod se ve spolupráci s Armádou ČR – konkrétně Agenturou personalistiky Armády ČR a 4. brigádou rychlého nasazení – uskuteční letos vůbec poprvé. Část výtěžku ze vstupného poputuje na charitativní účely a pomůže hendikepovaným dětem.

„ARMY Urban Challenge se ve spolupráci s armádou představí v novém pojetí, kdy si závodníci mohou otestovat své fyzické možnosti v podobném zátěžovém režimu, jaký běžně absolvují naši vojáci. Do trati závodu bude zakomponována mimo jiné i překážková dráha NATO, a to bude pro mnohé závodníky zcela nová výzva,“ doplňuje plukovník gšt. Jiří Líbal, velitel 4. brigády rychlého nasazení. Jak takový klasický vojenský výcvik probíhá je popsáno i na náborovém webu Doarmady.cz.

Soutěžit se bude o zajímavé ceny: medaile, trička a další unikátní trofeje se znakem 4. brigády. Na vítěze pak čeká skutečná lahůdka – stráví jeden den s žateckými vojáky.

Zájemci o službu v armádě mohou podat přihlášku přímo na místě

Kromě sportování se mohou účastníci těšit na pestrý program, jehož součástí budou ukázky moderní vojenské techniky, výzbroje, výstroje a činnosti vojenských profesionálů.

Pro ty, kteří zvažují kariéru vojáka z povolání, službu v aktivní záloze či jinou formu vojenské služby, bude připraveno kariérní centrum Agentury personalistiky Armády ČR. Zde si zájemci mohou otestovat svoji fyzičku při zátěžových testech nebo si vyzkoušet vojenskou výstroj a makety vojenské výzbroje. Z dalších zážitků armáda nabídne setkání s reprezentanty ASC Dukla a pro nejmenší bude připraveno oblíbené malování maskovacími barvami nebo možnost vyfotit se u speciální fotostěny.

„Rádi bychom využili tento jedinečný sportovní koncept k oslovení co nejpočetnější skupiny zájemců o službu v ozbrojených silách ČR. Sportovně založení jedinci v poměrně širokém věkovém spektru jsou ideální cílovou skupinou, které bychom rádi představili možnosti profesního uplatnění v Armádě ČR. Vážní zájemci se mohou v našem kariérním centru zaregistrovat prostřednictvím webu Doarmady.cz a přímo na místě využít i plnou informační podporu našich rekrutérů,“ uvedl brigádní generál Vladimír Studený, ředitel Agentury personalistiky Armády ČR.

Pomoc hendikepovaným dětem

I v Žatci bude součástí ARMY Urban Challenge závod pro děti na 900 metrů s minimálně 10 překážkami, charitativní běhy ARMY Urban Challenge CHARITY a ARMY Urban Challenge HEROES.

HEROES je překážkovým závodem pro děti s hendikepem, které s rodinou, přáteli a dobrovolníky zdolávají trasu určenou zdravým dětem. V cíli obdrží unikátní medaili. Startovné mají hendikepované děti zdarma. Cílem je připravit jim jedinečný zážitek tak, aby si mohly užít překážkový závod společně s ostatními.

„Už dva roky se snažíme, aby každý závodník HEROES měl během závodu k ruce dva vojáky, což se nám letos konečně povedlo. Civilní dobrovolníky vybíráme vždy až v den závodu přímo na místě. V každé sérii startuje po HEROES vlna CHARITY, kdy se vybraná částka ze startu na místě rozdá mezi hendikepované děti, které ten den startují. Je to hodně emotivní záležitost a v naší HEROES rodině jsou všichni vítáni,“ říká rotmistryně Barbora Sittová, ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací.

Doplňující informace:

  • registrace jednotlivců i týmů je možná prostřednictvím facebooku Urban Challenge a na webových stránkách Urban Challenge, až do dne zahájení akce,
  • pro vojáky z povolání připravuje organizátor „armádní vlnu“, o které bude průběžně informovat na sociálních sítích. Vojáci mají při registraci 20% slevu na startovné pro jednotlivce i týmy.

Přečtěte si také