Péče o fyzický a psychický wellbeing by měly být prioritou každého vojáka. Jak k tomu dokáže pomoci Armáda ČR?

Zdraví a fyzička – pro profesionálního vojáka jde o dva nezbytné předpoklady pro výkon služebních povinností. V Armádě ČR proto děláme maximum pro to, aby naši příslušníci prospívali jak po fyzické, tak mentální stránce.

Potřebujete pevný cvičební režim, protože víte, že sami se k němu nedonutíte? Nebo jste workoholik, který za normálních okolností ani nepomyslí na potřebný oddych a dovolenou? Pro všechny tyto situace máme řešení. Zde i na webu Doarmady.cz bychom vám chtěli představit benefity, kterých může využít každý profesionální voják Armády ČR…

Zdraví na prvním místě

Nejefektivnější voják je zdravý voják – toho si jsme v Armádě ČR moc dobře vědomi. Kvalita života každého příslušníka je pro nás extrémně důležitá, a to natolik, že jsme si vytvořili vlastní síť specializovaných nemocnic a zdravotnických a rehabilitačních zařízení. Jsme hrdí na to, že se právě naše zařízení řadí v rámci českého zdravotnictví mezi absolutní špičku v oboru. Profesionální vojáci navíc mohou čerpat výhod tzv. Zelené cesty, která je v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a vojenských nemocnicích v Brně a Olomouci a opravňuje k přednostnímu přístupu ke zdravotní péči a zkrácení čekacích dob pouze na nezbytné minimum. Pokud budete vojákem, můžete si být jisti, že od nás nikdy neuslyšíte: nemáme, neumíme nebo nedokážeme.

Voják z povolání se musí udržovat v kondici a každoročně prochází hodnocením fyzické přípravy, které poskytuje přehled o úrovni jeho tělesné připravenosti. Kontrola se uskutečňuje každoročně formou výročního a profesní přezkoušení. I proto je součástí pracovní doby i čas určený na tělocvik, cvičení, posilování a další pohybové aktivity v rozsahu minimálně 4 hodin týdně, v případě leteckého personálu je to hodin 6. Je to perfektní alternativa k návštěvě fitness nebo posilovny, kterou si mnoho vojáků z povolání pochvaluje. Ruku na srdce, řadě z vás v osobních životech nezbývá čas na pravidelné cvičení. V Armádě ČR udržování ve formě bereme naopak jako příjemnou pracovní povinnost. Dobrý fyzický stav je samozřejmě také jednou z hlavních podmínek při náborovém procesu a prohlídka u lékaře je také prvním reálným kontaktem v rámci náboru. Vše ostatní vyřešíte z pohodlí domova na webu Doarmady.cz.

Tělocvik jako příjemná pracovní povinnost

Výcvik v tělesné přípravě se liší podle služebního zařazení. Pro bojové jednotky to znamená výcvik v lezení, překonávání překážek, vojenském plavání, boji zblízka a přesunech na sněhu a ledu. Logistické jednotky se procvičují v pěších přesunech, házení a základech přežití. Každý voják však musí ovládat základní činnosti z každé oblasti. Pokud je někdo šikovný, může na dalších zdokonalovacích kurzech získat licenci ve specializovaném výcviku. Po získání instruktorské licence je tato činnost ohodnocena měsíčně i velice zajímavou finanční částkou.

Výběrová tělesná výchova je nad rámec času určeného pro výcvik. Každý velitel má povinnost organizovat pro své podřízené 4 sportovní dny v kalendářním roce. Tyto dny jsou využívány k regeneraci organismu po náročném vševojskovém výcviku a k utužování kolektivního ducha mezi samotnými vojáky. Dále jsou v armádě organizovány různé krátkodobé a dlouhodobé soutěže. V oblibě je běžecká liga, CrossFit, florbalové, fotbalové, volejbalové postupové turnaje, ale i sporty s menší základnou jako golf, stolní tenis, ricochet, squash a šachy nejsou opomíjeny. Vybraní vojáci reprezentují své organizační jednotky, poměřují své síly na armádních přeborech a mimorezortních akcích. Ti opravdu nejlepší jsou pak nominováni na zahraniční soutěže. Pokud vám chybí pravidelný cvičební režim, zvažte, zda se k nám nechcete přidat – přes náborový web Doarmady.cz je to jednodušší než kdy dříve.

Odpočinek je základ pro každého vojáka

Voják z povolání musí být neustále ve střehu a připraven ke službě nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Je zřejmé, že tělo i mozek fungují nejlépe, když jsou odpočaté. Proto je každému vojákovi garantováno 30 dní (240 hodin) dovolené za rok.  Nad rámec dovolené mohou vojáci splňující podmínku (doba trvání služebního poměru déle než 10 let; nebo věk nad 35 let; výkon služby u jednotek, kde je nárok již po roce služby; návrat ze zahraniční operace) čerpat 14 dní lázeňské nebo preventivní péče v síti Vojenských lázeňských a rekreačních zařízení, tzv. VOLAREZA, která se těší velké prestiži. Preventivní rehabilitace slouží k posílení zdraví, zvýšení fyzického stavu a k odpočinku. Existuje i možnost za úhradu ubytovat i rodinné příslušníky, takže voják může trávit čas se svou rodinou. V zájmu Armády ČR není pouze spokojenost samotných vojáků, ale i jejich nejbližších.

S trochou nadsázky lze říci, že nabídka VOLAREZY obstojí i v konkurenci mnoha cestovních kanceláří. Ať už chcete trávit dovolenou na sjezdovce, u vody, nebo v některém z českých turistických rájů, dokážeme vám vyhovět. Pro děti příslušníků Armády ČR pravidelně organizujeme vlastní vysoce ceněné tábory v lokalitách jako je Měřín nebo Špindlerův Mlýn, kde se kromě zábavy v aquaparcích nebo na bobové dráze naučí třeba i základy lukostřelby. Současně je možné využít výměnné pobyty v rekreačních zařízeních zahraničních armád.

Být profesionálním vojákem tedy není jenom o drilu a povinnostech. Je s tím spojena celá řada výhod, které vyplývají z povahy a prestiže povolání i respektu k příslušníkům Armády ČR, kteří službě obětují svůj profesní život, ale i velkou část toho osobního. Pokud vás nabídka benefitů oslovila a máte zájem o službu v Armádě ČR, navštivte náš náborový web Doarmady.cz, kde najdete odpovědi na všechny vaše otázky. Potom už se stačí jenom přihlásit!

Přečtěte si také