Putin: U hranic s Finskem rozmístíme vojáky a zbraně

Přestože ruský prezident Vladimir Putin označil vstup Finska a Švédska do NATO za bezvýznamný krok, oznámil, že Rusko u finských hranic rozmístí vojáky a zbraně. „Neměli jsme tam vojáky, teď tam budou. Nebyly tam systémy ničení, teď se tam objeví,“ uvedl Putin.

„Když ruský prezident Putin zahájil před dvěma lety invazi na Ukrajině, chtěl zmenšit vliv NATO, získat více kontroly nad svými sousedy a zničit Ukrajinu jako suverénní stát. To se mu ale nepodařilo. Severoatlantická aliance je ještě silnější a Ukrajina je blíž na cestě k NATO než kdy dřív,“ uvedl před časem její šéf Jens Stoltenberg. Finsko se stalo členskou zemí NATO minulý duben, Švédsko letos v březnu.

Foto: Shutterstock

Vladimir Putin také řekl, že Rusko je z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku a pokud bude ohrožena jeho existence, je připraveno tyto zbraně použít. Podle něj ale ne všechno k jaderné válce spěje a nebyl důvod atomové zbraně ani použít na Ukrajině.

Nedlouho po napadení Ukrajiny Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, minulý rok nechal rozmístit jaderné zbraně v Bělorusku a také pozastavil účast Ruska na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů.

Přečtěte si také