Pokud Rusko na Ukrajině zvítězí, nezastaví se tam, řekl v Praze bývalý šéf NATO George Robertson

Na Ukrajině je toho v sázce hrozně moc, uvedl Robertson na dnešní pražské konferenci k 25. výročí vstupu Česka do NATO. „Pokud Rusové na Ukrajině zvítězí, nezastaví se tam,“ uvedl. Podle něj nebudou asi tak zbrklí, aby šli do konfrontace se státy NATO, znásobí ale své úsilí v Moldavsku či Arménii.

Nová kapitola našich životů se podle Robertsona píše na blátivých polích a v rozbahněných zákopech Donbasu a Krymu. „To, co bude znamenat pro naši budoucnost, se rozhodne dělostřeleckými náboji, drony, raketami a letadly, které posíláme těm, kdo tam bojují,“ uvedl Robertson.

Foto: Shutterstock

Bývalý prezident USA Bill Clinton, který se konference také účastní, ocenil Českou republiku za pomoc Ukrajině, protože byla první z členských zemí NATO, která jí začala pomáhat a dále v pomoci pokračuje.

„Nebýt spojeneckého závazku, není vyloučené, že bychom čelili my, nebo naši sousedé na východ, stejné zvůli jako dnes Ukrajina,“ myslí si prezident Petr Pavel. „Znovu a znovu se potvrzuje, a nevidí to jen naivní a zaslepení lidé, že Rusko se nezastaví, ani pokud bychom Ukrajinu obětovali,“ uvedl na konferenci i premiér Petr Fiala. „Už dva roky stojíme v čele zemí, které Ukrajině pomáhají. Děláme to pro Ukrajinu, ale děláme to i pro sebe. Pokud budou imperiální ambice současného ruského režimu pokračovat, brzy by ohrozil i nás,“ řekl.

Přečtěte si také