Země NATO, které neplatí dost, před Ruskem neochráníme, zopakoval Trump

Za odporná a šílená označil Bílý dům slova exprezidenta Donalda Trumpa, který se během předvolební kampaně vyjádřil, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy jim nepřijdou na pomoc.

Trump na předvolebním setkání připomněl svou konverzaci s prezidentem „jisté velké země“, který se Trumpa zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“ Na to prý odpověděl: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí.“ Podmínkou pomoci je podle něj to, že státy musí platit své účty za obranu.

Foto: Shutterstock

Podle eurokomisaře Thierry Bretona se stejná konverzace odehrála v roce 2020 na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Trump šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové řekl, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států. „Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc,“ citoval ho Breton.

„Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené – a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku,“ uvedl Bílý dům. Joe Biden, který se pravděpodobně s Trumpem v listopadu utká v prezidentských volbách, bude nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, místo aby „vyzýval k válkám a podporoval pomatený chaos“, informoval v prohlášení.

Přečtěte si také