Třicet tisíc příslušníků armády Česku nestačí, uvedl prezident Pavel

Zavedení možnosti administrativních odvodů do armády podpořil dnes v televizi Nova prezident Petr Pavel. Podle něj však není třeba tuto věc chápat jako předstupeň obnovení základní vojenské služby.

„Obrana státu není jen záležitostí profesionální armády. Účast na ní může být různá, ve formě civilní služby i základního výcviku, aby každý člověk, který je toho schopen a má k tomu předpoklady, získal základní dovednosti,“ řekl Pavel.

Foto: Shutterstock

Podle prezidenta by počet příslušníků aktivních armádních záloh měl být vyšší než 30 000. „Je to na věcnou diskusi, jakými způsoby lze připravit více lidí k možné účasti na obraně státu,“ řekl. Minulé září bylo v české armádě 27 982 profesionálních vojáků, ale pouze 4 300 vojáků aktivní zálohy.

Pavel také upozornil, že zatímco Rusko převedlo ekonomiku na válečný provoz a dokáže vyrábět měsíčně 150 tanků, EU za dva roky nevyrobila jediný nový tank a ani zdaleka se nevyrovná ruské výrobě velkorážní munice.  „My opravdu máme deficit nejenom, pokud jde o možnou podporu Ukrajiny, ale především o zajištění vlastní bojeschopnosti a obranyschopnosti. Absence jasných vládních zakázek spolu s garancí odběru je příčinou toho, že obranný průmysl zdaleka nedosahuje té kapacity výroby, kterou by mohl mít,“ uvedl.

Přečtěte si také