The Telegraph: Spojené státy chystají v Británii rozmístit jaderné zbraně

Kvůli rostoucí ruské hrozbě se USA rozhodly po patnácti letech v Británii znovu rozmístit jaderné zbraně. Uvedl to britský deník The Telegraph.

„Nezveřejněné dokumenty v databázi veřejných zakázek amerického ministerstva obrany odhalují plány na ‚jadernou misi‘, která se ‚v nejbližší době‘ uskuteční na základně britského Královského letectva (RAF) Lakenheath,“ píše deník. Podle smluv Pentagonu  budou jaderné hlavice umístěny na základnu britského letectva Lakenheath v hrabství Suffolk. Jaderné pumy B61-12 lze zavěsit na stíhací letouny a jejich síla je třikrát větší než bomb, které byly shozeny na Hirošimu.

Podle listu The Telegraph rozmístění zbraní souvisí s „rozvojem a modernizací jaderných základen“ v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajině. Britské ministerstvo obrany se k věci nevyjádřilo, uvedlo jen, že v souladu s „dlouhodobou politikou Spojeného království a NATO nepotvrzuje ani nevyvrací přítomnost jaderných zbraní na daném místě“.

Podle Daniela Frieda, bývalého amerického velvyslance v Polsku nemají Evropané kapacitu na obranu. „Evropa nejenže není na válku připravena, ale ani se na válku nepřipravuje,“ uvedl také Tallis z německého think-tanku DGAP. „Nyní je okno, které může trvat jeden, dva, možná tři roky, během kterých musíme investovat ještě více do bezpečné obrany,“ varoval  minulý týden norský generál Eirik Kristoffersen.

Přečtěte si také