Zničená ukrajinská přehrada zaplavila 1 850 domů, pohřešuje se sedm lidí

Kvůli záplavám způsobeným zničením hráze Kachovské přehrady bylo evakuováno přibližně 900 lidí a naléhavou pomoc potřebuje přes 16 000 osob. Voda ze zničené přehrady začala ustupovat, možná se ale opět zvedne.

„Voda v tento čas, v 8:35 klesla o půl metru od nejvyššího bodu,“ uvedl starosta Nové Kachovky Vladimir Leonťjev. Voda, která tam dosáhla až dvanácti metrů, vyhnala z města přes 900 lidí. „Vesnice Korsunka je zcela pod vodou, Dniprjany a Krynky jsou zaplavené až po střechu,“ řekl Leonťjev.

Záplavy nyní opadají. „Během noci jsme nezaznamenali nic neobyčejného. Intenzita záplav slábne, nicméně kvůli značnému poničení ještě čekáme další vodu. Podle našich předpovědí se hladina v příštích 20 hodinách zvedne o další metr,“ uvedl šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin.

„Všechno je ponořené ve vodě, všechen nábytek, lednička, jídlo, všechny květiny, všechno plave. Nevím, co mám dělat,“ uvedla obyvatelka Chersonu, kde hladina Dněpru stoupla o 3,5 metru. Kdo přehradu zničil, zatím není jasné, Rusko obviňuje Ukrajinu, a naopak.

Přečtěte si také