Rusko ostřelovalo Ukrajinu raketami dodanými ze Severní Koreje

Podle poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka ostřelovali Rusové Charkovskou oblast raketami, které nebyly ruské výroby, ale pocházely z KLDR. Podobné vyjádření podal i Bílý dům pro agenturu Reuters.

„Rusko v rámci své genocidní války poprvé zasáhlo ukrajinské území raketami ze Severní Koreje. Masky jsou strženy. Moskevský režim již neskrývá své záměry a ani se nesnaží vydávat rozsáhlou útočnou válku za mytickou ‚denacifikaci‘. Teď napadá Ukrajince raketami ze státu, kde jsou občané mučeni v koncentračních táborech za to, že nenahlásili rozhlasový přijímač, hovořili s turistou či se dívali na televizi. Nikdy dříve v dějinách nevypadala ‚osa zla‘ tak groteskně darebácky: Rusko – Írán – KLDR,“ uvedl Podoljak.

Foto: Shuttestock

„Provádíme všechna nezbytná vyšetřování. Prozatím řeknu, že označení bylo z těchto střel vymazáno, ale je zjevné, že země, která je vyrobila, není Ruská federace,“ řekl v ukrajinské televizi šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.

To, že Rusko na Ukrajině použilo severokorejské balistické rakety v Záporožské oblasti, uvedl John Kirby Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby včera. „Tyto severokorejské rakety mají dosah zhruba 900 kilometrů. Jde o významnou a znepokojivou eskalaci v severokorejské podpoře Ruska. Pchjongjang od Ruska podle našich odhadů na oplátku obdrží vojenskou podporu v podobě bojových letounů, střel země-vzduch, obrněných vozidel, materiálů na výrobu raket a další pokročilé technologie,“ sdělil Kirby.

Přečtěte si také