Uniklé americké dokumenty obsahují pravdivé i nepravdivé informace

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov zpochybnil důvěryhodnost údajných amerických zpravodajských dokumentů, které unikly na internet. Uvedl, že obsahují jak pravdivé, tak nepravdivé informace. Moskva se domnívá, že dokumenty mohou být podvrhy.

„Vzhledem k tomu, že jsou USA stranou konfliktu a fakticky proti nám vedou hybridní válku, jsou možné takové prostředky jak nepřítele, tedy Ruskou federaci, uvést v omyl. Nic netvrdím, jednoduše připouštím, že zde přicházejí v úvahu různé scénáře a modely,“ uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Foto: Shutterstock

Reznikov při dnešní návštěvě Madridu naopak únik označil za informační operace ve prospěch Ruska a jeho spojenců. Podle agentury Reuters dokumenty informují o zranitelných místech ukrajinské armády. Britské ministerstvo obrany včera uvedlo, že se vyznačují vysokým stupněm nepřesnosti.

Úniky zpravodajských dokumentů vyšetřují americké bezpečnostní úřady a ministerstvo spravedlnosti a vyhodnocují potenciální škody. Tajné dokumenty kolují po internetu zřejmě už ledna. Američané zatím nevědí, kdo je zveřejnil.

Přečtěte si také