Jde o mimořádně přesnou a účinnou zbraň určenou především k ničení statických i pohyblivých cílů do 2 000 metrů, jakými jsou lehká pancéřová vozidla, opevněná stanoviště a cíle ukryté za překážkami. Nízká hmotnost, schopnost operovat za všech světelných i klimatických podmínek a v neposlední řadě také relativně nízké náklady jsou hlavními důvody, proč mají o Enforcer zájem výsadkové a speciální síly z mnoha zemí světa.
Zkušenosti z mezinárodních vojenských misí posledních let odhalily operační potřebu nové lehké zbraně, jejíž efektivní dosah by přesahoval rozsah zbraní aktuálně používaných jednotkami pěchoty, a která by zaplnila mezeru v nabídce mezi klasickými neřízenými pancéřovkami a vyspělými (ale také mnohem nákladnějšími) protitankovými systémy typu Spike LR nebo Javelin. Německé ministerstvo obrany ve snaze doplnit ve výzbroji Bundeswehru nyní používané neřízené pancéřovky RGW 90 (Wirkmittel 90) ráže 90 mm s maximálním dosahem 1 200 m vyhlásilo a rovněž spolufinancovalo pro tento účel vývojový program Leichtes Wirkmittel 1800+. V závěrečném výběrovém řízení se utkaly dvě konkurenční společnosti – evropská MBDA s jednorázovým raketometem Enforcer a německo-izraelské konsorcium EuroSpike s projektem Spike SR a MR. I přes to, že německý Bundeswehr má již ve výzbroji bojových vozidel řízené střely Spike LR, rozhodl se nakonec pro střely Enforcer, které byly od počátku vyvíjeny především pro výsadkáře. O vítězství raketometu Enforcer ve výsledném hodnocení rozhodl kompaktnější design, podstatně delší efektivní dosah (přes 2 000 metrů) v porovnání s verzí Spike SR, vyšší účinnost bojové hlavice, přesnost střelby za zhoršených povětrnostních podmínek umocněná o schopnost odpalovat nálož ve vzduchu nad cílem (Air Burst mode) a v neposlední řadě také nižší náklady na údržbu.
Systém Enforcer tvoří kompaktní hranatý odpalovací kontejner na jedno použití se střelou ráže 90 mm s celkovou hmotností necelých 10 kg (7,5 kg váží střela, samotný kontejner 2,4 kg), doplněný vyměnitelným zaměřovačem Hensoldt FCS (2,2 kg). Zbraň standardně nese a obsluhuje jediný voják – v batohu na zádech může nést dva kontejnery se dvěma střelami a jeden zaměřovač. Příprava k palbě v bojových podmínkách sestává prakticky jen z upevnění zaměřovače, sejmutí předního ochranného krytu, odklopení dvou rukojetí a ramenní opěrky, zapnutí zaměřovače a odpalovacího systému a volby druhu exploze. Celý tento proces netrvá ani 60 vteřin.
Zaměřovač Hensoldt FCS s 5,5násobným optickým zvětšením a zobrazovacím úhlem 11° je vybaven laserovým dálkoměrem a atmosférickými senzory sledujícími tlak a teplotu a senzory vyhodnocujícími úhel terénu a převýšení a úhlovou rychlost. Pro noční nasazení může být doplněn také o termovizní modul. Kromě zaměřovače Hensoldt FCS lze k raketometu Enforcer připojit také další alternativní zaměřovací jednotky.
Systém Enforcer pracuje na principu Lock-On-Before-Launch (LOBL) a Fire&Forget, kdy operátor systému přenese záměrný kříž v hledáčku na cíl a stisknutím tlačítka jej uloží do paměti střely. Po odpálení je raketa automaticky naváděná na uložený cíl, který se může pohybovat až sedmdesátikilometrovou rychlostí.
Střela Enforcer používá dvoustupňový raketový motor na tuhá paliva. První stupeň s omezenou účinností se používá na start rakety, kterou tak lze odpalovat i z uzavřených prostor, druhý stupeň je pak určen k samotnému letu. Na cíl je střela naváděna velice sofistikovanou optronickou hlavicí s denním a nočním kanálem využívající elektronickou stabilizaci obrazu.
V současné době se střela dodává ve dvou provedeních – v základní variantě (KFK) s víceúčelovou průbojnou hlavicí určenou k ničení nepancéřovaných, lehce pancéřovaných a „měkkých cílů“. Před jejím odpálením má operátor možnost ji podle bojové situace naprogramovat tak, aby explodovala buď ve vzduchu (což se používá pro ničení cílů za překážkami případně v zákopech), při nárazu, nebo se zpožděním. Protitanková varianta (X) s kumulativní náloží neumožňuje explozi ve vzduchu, ale dokáže proniknout pancířem o síle přes 500 mm.
Systém Enforcer vyniká mimořádnou přesností. Při vojskových zkouškách zasáhl cíl vzdálený až 2 900 metrů a na vzdálenost 1 500 metrů zasahoval statické i pohyblivé terče se stoprocentní jistotou.
Spolkový úřad pro vyzbrojování, informační technologie a podporu Bundeswehru (BAAINBw) si v roce 2019 objednal od společnosti MBDA 850 řízených střel Enforcer, za něž, podle informací německého tisku, zaplatil 76 milionů euro. Bundeswehr hodlá v následujících letech objednat celkem 3 100 kusů těchto sofistikovaných střel. Předpokládá se, že po nasazení u výsadkových a speciálních jednotek je do své výzbroje zařadí i jednotky pěchoty. O systém Enforcer již projevilo zájem polské ministerstvo obrany, které jím hodlá vyzbrojit svoji 1. a 6. výsadkovou brigádu. Modularita a snadnost obsluhy předurčuje systém Enforcer pro použití v mnoha dalších vojenských aplikacích. V současné době společnost MBDA finišuje s úpravou systému řízené střely umožňující výsadkářům působit i proti vzdušným cílům, především taktickým dronům protivníka.
•