Polsko nakupuje zbraně za miliardy dolarů. První dodávku raketometů HIMARS už obdrželo

Ministr obrany Polska Mariusz Blaszczak a další vojenští představitelé dnes přihlíželi předání raketometů HIMARS na varšavské letecké základně. Podle ministra Polsko modernizuje své vojsko, aby se nestalo dalším terčem Ruska.

„Sledujeme vývoj na Ukrajině a víme, že dělostřelectvo má klíčovou roli ve válce proti ruské invazi,“ uvedl Blaszczak a dodal, že hodnota raketometů HIMARS se na Ukrajině prokázala. Polsko jich hodlá celkově nakoupit 500 kusů.

Foto: Shutterstock

K raketometům armáda objednala i rakety GMLRS o dostřelu 70 kilometrů a rakety ATACMS o dostřelu 300 kilometrů. HIMARS zamíří do 1. dělostřelecké armády v severovýchodním Polsku. „Jejich úkolem bude odradit agresora a posílit polské ozbrojené síly na východním křídle země a NATO,“ řekl ministr.

Za 18 bojových raketometů zaplatí Polsko v přepočtu 9 miliard korun, součástí jsou i dvě cvičná odpalovací zařízení, munice, logistika i výcvik. Země nakupuje zbraně za miliardy dolarů, kromě USA i od Jižní Koreje. Chce modernizovat svou armádu a uklidnit Poláky, které zneklidňuje konflikt na východ od jejich hranic.

Přečtěte si také