Ukrajině chce poskytnout tanky Leopard pět zemí, pokud bude souhlasit Německo

Ukrajina se podle vyjádření ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleba nachází půl kroku od získání tanků Leopard. Kromě Polska a Finska jejich dodávku na Ukrajinu další tři země potvrdily neveřejně.

„Vím ještě o třech zemích, které jsou připraveny to udělat, ale ještě o tom nemluví, protože to chtějí nahlas prohlásit jedině poté, co budou mít stoprocentní jistotu, že Němci řeknou, že jsou pro,“ řekl. Země prý čekají na souhlas Německa, kde se tyto tanky vyrábějí.

Foto: Shutterstock

Ukrajina by ráda dostala takové množství tanků, aby z nich mohla vytvořit tankovou brigádu. Znamenalo by to přinejmenším 93 tanků ve třech praporech po 31 kusech.

Česko a Slovensko loni dostaly tank Leopard výměnou za stroje T-72 a další výzbroj, kterou poskytly Ukrajině a nyní mají obdržet další. Na 44 kusů objednaných nejnovějších verzí tanků Leopard 2 čeká Maďarsko, to je ale proti posílání zbraní na Ukrajinu.

V německém Ramsteinu by se mělo 20. ledna uskutečnit na popud Spojených států setkání zemí, které Ukrajině vojensky pomáhají. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se bude jednat o dalších dodávkách zbraní Ukrajině.

Přečtěte si také