Americká armáda na prahu nové éry. Po 40 letech přijímá novou doktrínu multidoménových operací

Americká armáda si uvědomuje, že je nucena operovat nejen na zemi, ale také ve vzduchu, na moři, ve vesmíru a v kyberprostoru. Z toho důvodu po 40 letech vydává svou první novou doktrínu.

280stránková doktrína pro multidoménové operace s názvem „Field Manual 3-0“ bude mít premiéru na výroční konferenci Asociace americké armády, která se koná od 10. do 12. října. Informoval o tom portál The Frontier Post.

Vedení armády uvedlo, že tato doktrína bude pro armádu klíčovým vodítkem, ale zdůraznilo, že armáda bude pokračovat ve vývoji této doktríny, protože se chystá na největší modernizaci zbraňových systémů od 80. let. Služba doufá, že do roku 2030 bude mít plně modernizované síly.

„V nedávné historii jsme nezažili období, které by bylo tak potenciálně nebezpečné,“ píše v úvodu příručky náčelník generálního štábu armády generál James McConville. „Rusko, naše akutní hrozba, vede nevyprovokovanou válku proti suverénní Ukrajině. Nabuzená Čína s ekonomikou, která je co do velikosti skoro srovnatelná s tou naší, buduje armádu světové úrovně, aby otřásla naší pozicí, a ohrožuje své sousedy včetně Tchaj-wanu.“ Dále v textu zmiňuje jako hrozbu zmiňuje i obvyklé podezřelé: Severní Koreu, Írán a násilné extremisty.

Nová příručka demonstruje „základní principy rychlosti, dosahu a konvergence nejmodernějších technologií potřebných k dosažení budoucí rozhodovací převahy a přesily nad našimi protivníky“.

McConville upozorňuje, že potenciální oponenti by mohli armádu stále více napadat. Píše, že ačkoli armádní síly využívají vesmírné a kybernetické schopnosti již více než dvě desetiletí, nikdy je nepoužily v boji proti schopným protivníkům. Stejně tak „letecké a námořní schopnosti již dlouho umožňují úspěšné operace na souši, ale již několik desetiletí nebyla integrace vzduchu a země a úzká spolupráce mezi pozemními a námořními silami účinně zpochybněna hrozbou“

Armáda naposledy vydala novou doktrínu nazvanou AirLand Battle v roce 1982. Tato příručka se zaměřovala na úzkou koordinaci pozemních a vzdušných sil a vycházela z poznatků získaných v Jomkipurské válce v roce 1973. Poskytla základ pro to, jak by americká armáda mohla bojovat a zvítězit proti Sovětskému svazu.

Nový manuál armády odráží téměř pět let, které armáda strávila nejprve vývojem multidoménových operací jako koncepce vedení války a později jako doktríny.

 

Přečtěte si také