Vpád sovětských vojsk v osmašedesátém do Československa označil Putin za chybu

Intervenci sovětských vojsk v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v roce 1968 označil dnes ruský prezident Vladimir Putin za chybu. Podle něj stejnou politiku namířenou proti zájmům jiných zemí nyní dělá Západ.

„Už dávno jsme přiznali, že tato část politiky Sovětského svazu byla chybná a vedla jen k napjatým vztahům,“ řekl Putin ke vpádu sovětských vojsk do Maďarska a Československa. Politika zaměřená zjevně proti zájmům jiných zemí je podle něj nepřípustná. „Na tyto hrábě nyní šlapou vůdčí země Západu,“ uvedl.

Foto: Shutterstock

Putin také prohlásil, že „ „politické pronásledování“ bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odhalilo „zvířecí škleb amerického kapitalismu“ a ukázalo „prohnilost“ amerického systému. Domnívá se, že výsledek příštích prezidentských voleb zahraniční politiku vůči Moskvě neovlivní.

„Myslím, že k zásadním změnám v americké zahraniční politice vůči Rusku nedojde, ať bude prezidentem zvolen kdokoliv,“ řekl ruský prezident a dodal, že v Rusku i Americe je hodně lidí, kteří si přejí přátelské vztahy. „Máme tam hodně přátel, mnoho stejně smýšlejících lidí, ale samozřejmě je potlačují,“ řekl.

Přečtěte si také