Sergej Lavrov zkritizoval Petra Pavla. Nelíbí se mu jeho výroky o Číně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se včera vyjádřil k rozhovoru s prezidentem Petrem Pavlem, který vyšel na bruselském webu Politico. Prezident v něm uvedl názor, že Čína nemá zájem na ukončení války na Ukrajině. Podle Lavrova tento výrok nedopovídá činnosti normálního politického představitele.

„Je to výrok takového typu, který nemá nic společného s působením normálního politického činitele,“ řekl Lavrov. Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský označil Lavrova za klauna. „Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta Petra Pavla jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál,“ uvedl Lipavský.

Foto: Shutterstock

V rozhovoru pro Politico Pavel mimo jiné řekl: „Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit. Myslím si, že je v zájmu Číny prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům.“

Petr Pavel se domnívá, že pro Peking je partnerství s Moskvou výhodné a Čína tak může od Rusů čerpat levnou ropu, plyn a další zdroje. „Také je pro Čínu dobré, že Západ pravděpodobně trochu oslabuje podpora Ukrajiny. Bedlivě sledují, co dělá Rusko, jak reaguje Západ,“ myslí si.

Přečtěte si také