Stíhačky F-35, které chce pořídit vláda, budou stát celkově 322 miliard korun

České ministerstvo obrany odhaduje náklady na americké stíhačky F-35 na 322 miliard korun. Částka zahrnuje jejich nákup i provoz do roku 2069, kdy má skončit jejich životnost.

Letouny, související vybavení, výcvik, munice či simulátory budou stát Českou republiku 106 miliard korun, dalších 44 miliard korun půjde podle ministryně obrany Jany Černochové na infrastrukturu, palivo, přípravu personálu a odvod daně z přidané hodnoty.

Foto: Shutterstock

Další náklady budou provázet provoz stíhaček do konce jejich životnosti. „Součet toho, co je v první pořizovací etapě a co je do roku 2069, je 322 miliard korun,“ uvedla vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková. „Musí ale zaznít, z jakého obranného rozpočtu to je, protože i tuto projekci jsme do roku 2069 udělali. Je to 322 miliard z 8,4 bilionu korun,“ řekla.

Prezident Petr Pavel se k nákupu stíhaček F-35 vyjádřil pozitivně. „Pokud chceme pro naše vojenské letectvo něco, co je na špičce současných technologií a co nám zajistí, že na té špičce budeme po dlouhou dobu, a pokud chceme zajistit kvalitní obranu našim občanům i našim spojencům, je nákup F-35 dobrou volbou,“ uvedl.

Přečtěte si také