Biden nečekaně navštívil Kyjev. Zdržel se pět hodin

Americký prezident Joe Biden se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v ukrajinské metropoli pár dní před ročním výročím ruského vpádu na Ukrajinu. Jeho návštěva nebyla předem ohlášená.

Biden odletěl prezidentským speciálem Air Force One z Andrewsovy základny v neděli ve čtvrt na pět ráno místního času do Varšavy a do Kyjeva přijel vlakem. Prezidentova návštěva byla Bílým domem přísně utajovaná – podle jeho harmonogramu měl být tou dobou ve Washingtonu.

Foto: Shutterstock

„Vaše návštěva je mimořádně důležitým projevem podpory všem Ukrajincům,“ uvedl Zelenskyj. Americký prezident v Kyjevě strávil asi pět hodin, během nichž avizoval další americkou vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů. Zelenskyj informoval, že spolu hovořili o „zbraních dlouhého doletu a o zbraních, které mohou být Ukrajině ještě dodány, i když dříve dodány nebyly“.

Podle agentury AP Biden připomněl, že v těchto dnech před rokem panovaly obavy, že by ruské síly mohly rychle obsadit ukrajinské hlavní město. „O rok později Kyjev drží. A Ukrajina drží. Demokracie drží. Američané jsou s vámi a je s vámi i svět,“ řekl šéf Bílého domu. 

Přečtěte si také