Smlouva o nákupu 48 izraelských protiletadlových střel je podepsaná. Česká armáda je využije v systému SPYDER

Nákup munice Derby Long Range za 2,8 miliardy korun bez DPH schválila ve středu česká vláda a dnes ministerstvo obrany oznámilo, že smlouva je již podepsaná.

„Smlouva o pořízení 48 izraelských protiletadlových střel I-Derby Long Range je od dnešního dne oboustranně podepsaná. Nyní už nic nebrání v pořízení této munice,“ informovalo české ministerstvo obrany. Díky těmto střelám, které ČR dostane do října 2027, získá Armáda ČR schopnost ničení bezpilotních prostředků, vrtulníků, letounů a řízených střel s dálkovým dosahem až 80 km ve výšce 20 km.

Foto: Shutterstock

Na výrobě kontejnerů střel, zajištění integrované logistické podpory a integraci informačních systémů se mají podílet česká firma RETIA a Vojenský technický ústav. „Dodavatel se zavázal proúčtovat v České republice alespoň ekvivalent částky 14 milionů amerických dolarů (necelých 325 milionů Kč),“ sdělilo ministerstvo.

„Válka na Ukrajině nám ukazuje, jak zásadní je ochrana před útoky ze vzduchu, ať už jde o drony, nebo o standardní letectvo. Aby nás naši vojáci mohli před těmito hrozbami v případě potřeby bránit, musíme je vybavit moderní technikou, což jsou právě tyto střely,“ myslí si ministryně obrany Jana Černochová.

Přečtěte si také