Ve Vrběticích se budou vyrábět granáty pro českou armádu

Munici za 413 milionů korun by měla české armádě do roku 2027 dodat společnost Colt CZ Defence Solutions. Výroba bude probíhat v areálu státního podniku Vojenského technického ústavu (VTÚ) ve Vrběticích na Zlínsku. V něm v roce 2014 došlo k výbuchu muničních skladů, do kterého byli zřejmě zapojeni ruští agenti.

„Výroba bude probíhat pod přísnou kontrolou v areálu VTÚ Vrbětice. Areál je i přes svou minulost nyní bezpečným a zabezpečeným prostorem, který pro daný typ výroby splňuje veškeré předpisy a má všechna potřebná oprávnění,“ uvedl pro ČTK mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. „Z hlediska obranyschopnosti ČR je nejdůležitější, že se výrobu granátu podařilo přenést do ČR a že se na této výrobě bude podílet náš státní podnik,“ doplnil.

Foto: Shutterstock

Granáty dosud armádě dodávala uherskobrodská Česká zbrojovka jako prostředník německé společnosti Rheinmetall Waffe Munition. Nyní by se podle Táborského ve Vrběticích měl vyrábět střepinový granát, který tvoří 95 procent zakázky. Podle ministerstva v Česku neexistuje jiná firma, která by požadovaný typ útočného granátu vyráběla.

Starosta obce Vlachovice, jejichž součástí jsou Vrbětice, Zdeněk Hověžák uvedl, že ho mrzí, že se o celé věci dozvěděl z médií. „Budu se domáhat, abych nejen já, ale i kolegové starostové z okolí, měli co nejbližší informace. Budeme dělat vše pro to, abychom měli bezpečné prostředí, aby se neobjevilo žádné nebezpečí,“ řekl starosta.

Přečtěte si také