V souvislosti s únikem dokumentů uvažují Američané o omezení toku informací

Nejnovější únik informací z amerických zpravodajských služeb má zřejmě na svědomí 21letý zaměstnanec letecké složky národní gardy Jack Teixeir, který byl včera zadržen. Americká vláda teď stojí před rozhodnutím, zda omezit tok informací.

„Představa, že 21letý příslušník letectva má přístup k tomuhle všemu, ukazuje, že v době po 11. září, kdy jsme kladli důraz na sdílení informací, abychom si je mohli spojit, jsme informace sdíleli až příliš,“ řekl k tomu někdejší vysoký představitel Národní bezpečnostní rady a bývalý člen Kongresu Michael Allen.

Ilustrační foto: Shutterstock

Podle bývalých amerických činitelů událost zřejmě povede k omezení sdílení informací, které by ale ztížilo „propojování souvislostí“ a zamezení takových tragédií, jakými byly útoky z 11. září 2001. Po nich Spojené státy usnadnily USA tok zpravodajských informací mezi vládními agenturami. „Americká vláda bude v tomto případě reagovat přehnaně. Výrazně omezí distribuci podobných dokumentů a lidé, kteří je skutečně potřebují, k nim nebudou mít přístup,“ myslí si Allen.

Tajné dokumenty, které unikly z amerického ministerstva obrany, na internetu kolují zřejmě už od ledna. Kromě Ukrajiny a Ruska se týkají i dalších zemí, například Číny, Turecka nebo Maďarska.

Přečtěte si také