Ruská ofenziva na Ukrajině už začala, řekl Zelenskyj v BBC

Očekávaná ruská ofenziva na Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského již začala. Reálný vojenský úspěch Rusům však stále uniká a sotva ovládnou východoukrajinský Bachmut do 24. února, tedy prvního výročí rozpoutání války proti Ukrajině, domnívají se experti amerického Institutu pro studium války.

„Ruské útoky už přicházejí z několika směrů,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru na BBC. Ukrajinci podle něj dokážou bránit ruskému postupu, dokud sami nebudou schopni zahájit protiofenzivu. Vyzval opět Západ, aby zintenzivnil vojenskou pomoc Ukrajině. „Moderní zbraně samozřejmě urychlují mír. Zbraně jsou jediný jazyk, kterému Rusko rozumí,“ uvedl Zelenskyj.

Foto: Shutterstock

Podle Kyjeva včera ukrajinští vojáci odrazili útoky u šestnácti obcí a z bojů vyřadili osm set ruských vojáků. „Hlavní úsilí nepřítel soustředil na útočné operace ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarsk,“ uvedlo ukrajinské velení.

Americký institut pro studium války se domnívá, že cílem ruských sil je dobýt Bachmut před 24. únorem, výročím rozpoutání války, ale sotva dosáhnou svého cíle. Rusko by podle něj mohlo v toto datum uskutečnit další vlnu vzdušných a raketových útoků zaměřených na civilní objekty po celé Ukrajině, protože skutečné vojenské úspěchy se mu stále vyhýbají.

Přečtěte si také