Překážka dodání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině padla. USA souhlasí

Po dokončení výcviku ukrajinských pilotů na letadla F-16 by měly být tyto stíhačky Ukrajině z Dánska a Nizozemska dodány. Spojené státy poskytly těmto zemím oficiální ujištění, že s tím budou souhlasit.

„Vítáme rozhodnutí Washingtonu, které dláždí cestu k poslání stíhaček F-16 Ukrajině,“ uvedl nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra s tím, že nyní se bude o celé záležitosti dále jednat s evropskými partnery. Ukrajina o dodání těchto letounů žádá již delší dobu.

Foto: Shutterstock

„Mohu potvrdit, že jsme s ministrem obrany napsali našim kolegům v USA o našich variantách. A právě jsme dostali přátelský dopis od amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který nám dává určité možnosti, jak postupovat,“ řekl  ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Překážka, která by tomu mohla bránit, podle něj již neexistuje. „Společně s našimi spojenci si nyní vyjasňujeme, jaký by mohl být další krok,“ uedl Rasmussen.

„Píši, abych vyjádřil plnou podporu Spojených států jak přesunu stíhaček F-16 na Ukrajinu, tak výcviku ukrajinských pilotů kvalifikovanými instruktory,“ uvedl Blinken v dopisech Dánsku a Nizozemsku. „Je zásadní, aby se Ukrajina dokázala bránit pokračující ruské agresi a porušování své suverenity,“ napsal.

Přečtěte si také