Německá vláda jedná o dodání řízených střel Taurus Ukrajině

O řízené střely Taurus, které mají dolet až 500 kilometrů, požádala Ukrajina nedávno. Německá vláda nyní jedná s jejich výrobcem, britskou zbrojovkou MBDA, o jejich dodání. Politické rozhodnutí však dosud nepadlo.

Taurus jsou střely s plochou dráhou letu a odpalují se z letadel. Podobné střely Storm Shadow od téhož výrobce už Ukrajinci používají. Magazín Der Spiegel informoval, že německé ministerstvo obrany bych chtělo do Taurusů zapojit omezení pro programování cílů, aby Ukrajina nemohla útočit na ruském území.

Foto: Shutterstock

Německá vláda o dodání střel zatím jedná. „Čas na naše rozhodnutí ještě nenastal,“ poznamenal německý ministr obrany Boris Pistorius. „Nejsme jediní, kteří tyto řízené střely Ukrajincům nedodávají. Ani naši američtí spojenci je nedodávají,“ řekl.

Podle šéfky výboru Spolkového sněmu pro obranu Marie-Agnes Strackové-Zimmermannové Ukrajina Taurusy naléhavě potřebuje. „Máme jich dost. Značná část z nich by se dala hned použít. Považuji za dost nepříjemné, že znovu vedeme diskuzi, která mi připomíná diskuzi o dodávkách tanků,“ uvedla.

Přečtěte si také