Lipavský jednal se šéfem NATO. Rusko by nemělo šířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se v Bruselu setkal s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. Po jednání s ním novinářům řekl, že Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska.

„Rusko by mělo dodržovat všechny mezinárodní závazky k nešíření jaderných zbraní, aby se neumisťovaly jaderné zbraně do dalších zemí,“ uvedl Lipavský. Severoatlantická aliance jednání Ruska považuje za nebezpečné a nezodpovědné. NATO je jaderná aliance a má prostředky pro odstrašení rivalů, dodal Lipavský.

Foto: Shutterstock

Se Stoltenbergrem Lipavský mluvil také o situaci v indopacifické oblasti, v ní rostoucím vlivu Číny a případné podpoře Moskvy Pekingem, od které Západ Čínu zrazuje. I když Čína s Ruskem upevňuje vztahy, k přímé vojenské podpoře zatím nedošlo.

Na schůzce ministr Lipavský nabídl šéfovi NATO uspořádat v Praze příští rok neformální schůzku ministrů zahraničí NATO. Informoval znovu také, že Česká republika do příštího roku zvýší výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu.

Přečtěte si také