Nad Spojenými státy létá čínský špionážní balon. Američané ho sestřelit nechtějí

Podle amerického ministerstva obrany již několik dní nad USA létá čínský špionážní balon. Podobnou událost oznámilo i kanadské ministerstvo obrany.

Balon se pohybuje nad státem Montana, kde se u města Great Falls nachází Malmstromova letecká základna. Podle agentury Reuters je na ní 150 sil pro mezikontinentální balistické střely.

„Nepochybujeme o tom, že balon pochází z Číny,“ řekl novinářům americký činitel, který nechtěl být jmenován. „Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody,“ uvedl také. Ministr obrany Lloyd Austin a šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley se proto rozhodli objekt nesestřelit. Jeho úlomky by podle nich mohly ohrozit lidi na zemi. Státy však znemožnily zařízení sbírat citlivé informace.

Ilustrační foto: Shutterstock

„Dokud nebudou fakta vyjasněna, spekulace a přehnané reakce nepomohou řešení této záležitosti,“ uvedla v reakci na událost mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning s tím, že situaci prověřuje. „Doufáme, že obě strany budou tuto otázku řešit klidně a rozvážně,“ řekla.

Stejný incident oznámila krátce poté i Kanada. „Kanada podniká opatření pro zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru, včetně monitorování potenciálního druhého incidentu,“ oznámilo kanadské ministerstvo obrany.

Přečtěte si také