Eli Kohen: První izraelští rukojmí by mohli být propuštěni zítra

Ministr zahraničí Izraele Eli Kohen dnes uvedl, že ve čtvrtek očekává propuštění prvních rukojmí, které zadržuje radikální palestinské hnutí Hamás. Izrael dnes zveřejnil seznam 300 palestinských vězňů, kteří by mohli být propuštěni v rámci dohody.

K propuštění rukojmí by mělo dojít v rámci dohody o čtyřdenním příměří. Hamás, který zadržuje přibližně 210 rukojmí, by měl zajatce propouštět postupně. První se má dostat na svobodu 30 dětí, osm matek a 12 dalších žen. Izrael se chystá propustit 150 Palestinců, většinou nezletilých chlapců a žen, výměnou za 50 rukojmí, poté by mohl osvobodit další.

Ministr zahraničí Izraele Eli Kohen. Foto: Shutterstock

„Ohlášené propuštění první velké skupiny rukojmích je průlomem, ačkoli nic na světě nemůže odčinit jejich utrpení. Humanitární přestávka musí být využita k tomu, aby lidem v Gaze přinesla životně důležitou pomoc,“ uvedla německá ministryně vnitra Annalena Baerbocková.

Podle Ruska jsou humanitární pauzy jediným způsobem, jak vyvinout úsilí o trvalé urovnání sporu. „Moskva vítá dohodu mezi Izraelem a Hamásem o čtyřdenní humanitární přestávce. Je to přesně to, po čem Rusko volá od počátku eskalace konfliktu,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Přečtěte si také