Důstojníci v Gabonu oznámili, že převzali moc. Anulovali volby a uzavřeli hranice

Poté, co v noci odvysílala gabonská státní televize výsledky voleb, ve kterých podle úřadů občané znovuzvolili Aliho Bonga, vystoupila s prohlášením skupina vysoce postavených důstojníků. Oznámili, že anulují sobotní volby, uzavírají hranice a rozpouštějí instituce.

„Ukončili jsme dosavadní režim,“ uvedli vojáci v přímém přenosu. Pozorovali prý „nezodpovědné a nepředvídatelné vládnutí, které vede k neustálému zhoršování sociální soudržnosti a hrozí, že zemi přivede do chaosu“. 

Foto: Shutterstock

Nedostatek mezinárodních pozorovatelů a rozhodnutí úřadů zablokovat internet vyvolaly obavy o transparentnost volebního procesu. V hlavním městě Libreville byla také slyšet střelba.

„Vyzýváme obyvatelstvo, aby zachovalo klid a rozvahu, a potvrzujeme, že budeme respektovat závazky Gabonu vůči mezinárodnímu společenství,“ prohlásili vojáci a až do odvolání uzavřeli hranice.

V televizi vystoupili příslušníci prezidentské gardy, kteří byli vždy věrni Bongově rodině. Většina z nich pochází ze stejného rodného kraje. 64letý Bongo usiloval o prodloužení svého mandátu v zemi, která je bohatá na ropu a kakao, ale stále trpí chudobou.

Přečtěte si také