ČR a USA podepsaly smlouvu o obranné spolupráci. Austin poděkoval Česku

Česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci podepsali dnes v Pentagonu česká ministryně obrany Jana Černochová a americký ministr obrany Llyod Austin. Tuto smlouvu již uzavřela většina zemí NATO.

Podle Černochové má dokument velký význam. „Střední Evropa byla v minulosti ovlivněna expanzí nedemokratických mocností, nemohli jsme svobodně rozhodovat o svém osudu,“ uvedla. „Vyjednali jsme maximum možného, co Česká republika vyjednat mohla, jsme 24. zemí, která bude smlouvu mít,“ řekla také.

Foto: Shutterstock

Llyod Austin vyjádřil Česku poděkování za podporu Ukrajiny. Ruský vpád na Ukrajinu v Česku vyvolal ozvěny sovětské invaze z roku 1968, myslí si americký ministr. Strategické partnerství Spojených států a Česka nebylo nikdy silnější, uvedl.

Dokument o spolupráci upravuje právní postavení případného pobytu amerických vojáků v Česku, pokud by zde plnili úkol, a obsahuje seznam českých vojenských zařízení, která by zde mohla americká armáda využít. „Smlouva nezakládá právo USA, aby na našem území umisťovaly vojáky a základny,“ uvedla Černochová.

Přečtěte si také