USA a Británie zaútočily z letadel, lodí a ponorek na povstalce v Jemenu

Ze vzduchu i moře dnes v noci udeřily Spojené státy a Británie na vojenské pozice húsíjských povstalců na území Jemenu. Útoky potvrdili americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak.

Húsíové začali napadat námořní přepravu na klíčové obchodní trase v Rudém moři od listopadu minulého roku. Podle jejich vyjádření tak činili na podporu palestinského hnutí Hamás v boji proti Izraeli. Konflikt se tak rozšířil z Pásma Gazy na další část Blízkého východu.

Na šedesát úderů Spojených států a Británie z letadel, lodi a ponorek mířily na desítku míst v Jemenu, aby oslabily vojenské schopnosti Húsiů. „Spojené státy a Británie si brzy uvědomí, že přímá agrese vůči Jemenu byla největší hloupostí v jejich historii. Udělaly chybu, když rozpoutaly válku proti Jemenu, protože se nepoučily ze svých předchozích zkušeností, “ napsal v reakci na útok člen politického vedení Húsíů Muhammad Buchajtí.

Ilustrační foto: Shutterstock

Biden povstalcům vzkázal, že „nebude váhat a nařídí další opatření na ochranu našich lidí a volného pohybu zboží v mezinárodním obchodu na jedné z nejdůležitějších obchodních cest na světě“. Írán, jenž Husíe již delší dobu podporuje, západní útoky odsoudil. „Považujeme je za jasné porušení jemenské suverenity a územní integrity a za porušení mezinárodního práva,“ prohlásil ústy mluvčího íránského ministerstva zahraničí.

Přečtěte si také