První Vipery čeká náměšťská vrtulníková základna na jaře, Venomy budou následovat

Osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper, které česká armáda již brzy obdrží ze Spojených států, nahradí zastaralé vrtulníky Mi 24V/35. První kusy dostane nejpozději příští měsíc.

„Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně držet krok. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu, Venomy samostatně nebo ve spolupráci zabezpečují manévrování, logistiku a blízkou palebnou podporu,“ uvedl brigádní generál Petr Čepelka.

Foto: Shutterstock

„Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. To mimo jiné umožňuje i výměnu dílů mezi Venomy a Vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ zdůraznil Čepelka. S novými vrtulníky dostane česká armáda také příslušnou výzbroj: řízené rakety vzduch-země Hellfire a střely Sidewinder pro operace vzduch-vzduch.

Armáda už také obdržela první dodávky náhradních dílů a součástek ke strojům Venom a Viper. Z USA dorazila i kontrolní a měřicí technika na vyhodnocení stavu vrtulníků, ochozy potřebné při opravách, elektrický startovací vozík jako pozemní zdroj elektrického proudu a další vybavení. Tento materiál je do Česka dodáván postupně v celkem 80 velkých 40stopových lodních kontejnerech.

Přečtěte si také