Dva americké Vipery už jsou v Česku. Další stroje přiletí v září

První dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper přiletěly v obřím nákladním letounu C-17 Globemaster na leteckou základnu v Náměšti. Další čtyři stroje – dva Vipery a první dva Venomy UH-1Y – převezme armáda v září.

„Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Foto: Shutterstock

Systém H-1 složený z vrtulníků AH-1Z „Viper“ a UH-1Y „Venom“ představuje nejefektivnější prostředek k plnění široké škály bojových i podpůrných úkolů kdekoliv na světě. „Systém H-1 zásadně zvýší palebné schopnosti vrtulníkového letectva české armády, a to především s přesně naváděnou municí, kterou mohou používat oba vrtulníky systému,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

„Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně plnit operační úkoly. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu. Venomy samostatně nebo ve spolupráci s Vipery zabezpečují blízkou palebnou podporu a logistiku,“ upřesnil velitel vzdušných sil české armády Petr Čepelka.

Přečtěte si také