Zelenskyj jednal na úřadu vlády s Fialou. Česko reaguje pružně a včas, řekl

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je od včerejška na návštěvě Prahy, se dnes setkal s českým premiérem Petrem Fialou. Ve čtvrtek ho přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel a dnes ještě navštíví parlamentní představitele.

Premiér Fiala po dnešním setkání s prezidentem Zelenským uvedl, že Česko daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice, pomůže s výcvikem pilotů a daruje zemi simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině. Podpora Ukrajiny je pro českou vládu zahraničněpolitickou prioritou a pomoc bude podle něho intenzivně pokračovat ve všech oblastech, uvedl Fiala.

Podle prezidenta Zelenského Česko neposkytuje Ukrajině menší pomoc než velké evropské státy. Reaguje velice pružně a včas, což je zapotřebí pro ukončení války rozpoutané Ruskem, řekl.

„Válka trvá asi 500 dní, my dosud poslali 676 kusů těžké techniky a přes čtyři miliony kusů střední a velkorážní munice. Každý den od prvního dne války z ČR tedy odjíždí zhruba 10 tisíc kusů munice a alespoň jeden tank, raketomet či houfnice,“ uvedl k tomu Fiala. Řekl také, že pro budoucnost Evropy je důležité, aby válka na Ukrajině skončila garantovanou nezávislostí a územní celistvostí a vytlačením ruského agresora z ukrajinského území.

Přečtěte si také