Uříznutí hlavy zajatého vojáka mají na svědomí wagnerovci, tvrdí zběh

Brutální video, na kterém ruští vojáci odřezávají ukrajinskému zajatci hlavu, pobouřilo svět. Podle Vladimira Osečkina, zakladatele organizace Gulagu.net, zachycuje ruské žoldnéře z Wagnerovy skupiny. Poznal je jejich bývalý spolubojovník, který utekl do Norska.

„Spojili jsme se s Andrejem Medveděvem, bývalým velitelem jednotky 7. útočného odřadu Wagnerovy soukromé vojenské společnosti, který je nyní v deportační věznici ve Švédsku, kde zadržovaní mají přístup k mobilní komunikaci a počítačům. Poslali jsme mu toto video. Opakovaně jej zhlédl. A své kolegy z Wagnerovy skupiny jednoznačně poznal podle typických přezdívek, podle toho, jak mluví, jak se vyjadřují, a podle dalších charakteristik,“ uvedl Osečkin.

Ukrajinská rozvědka údajně již ví, kdo hrůzný čin spáchal. „Hovořil jsem s našimi zpravodajskými službami. Zhruba vědí, kdo to udělal, v jakém místě a kdo se na tom podílel, včetně toho, kdo byl přímým vykonavatelem,“ informoval ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

Jestli šlo o žoldnéře z Wagnerovy skupiny, neuvedl. „To jsou podrobnosti, o kterých nemohu veřejně hovořit. Mohu jen říci, že podle mého názoru naše rozvědka pracovala maximálně efektivně,“ řekl Lubinec. Podobné video se objevilo na sociálních sítích již před měsícem. Na záznamu ruští vojáci s nadávkami zastřelí ukrajinského zajatce, který pronese slova „Sláva Ukrajině“.

Přečtěte si také