Ukrajinská očekávání od summitu NATO byla příliš vysoká, řekl Pavel

Alianční země se na summitu NATO dohodly na nových balících vojenské podpory či na úpravě budoucího přístupového procesu do aliance. Jako ideální výsledek si však Ukrajina představovala pozvánku do NATO, což se nestalo.

Český prezident Petr Pavel uvedl, že je s výsledky summitu ve Vilniusu spokojen a naplnil jeho představu. „Tento summit ukázal, že aliance je tím lepší, pod čím větším tlakem je. Vzhledem k tomu, že jsme v situaci, kdy Ukrajina už více než 500 dní čelí brutální válce a měla od tohoto summitu velká očekávání, tak i tlak na účastníky summitu byl poměrně velký,“ uvedl. Myslí si také, že očekávání Kyjeva byla moc vysoká a příliš neodrážela realitu.

Foto: Shutterstock

Ukrajina ale se podle něj může cítit jistější a spokojenější. „Podařilo se ujistit Ukrajinu v očekávání, že v tom nezůstane sama. Že jí budou ostatní státy pomáhat, a to velice výrazně. To, na čem se tady ostatní státy shodly, jsou dlouhodobé záruky pro Ukrajinu z hlediska materiálního, finančního, ale i bezpečnostního,“ upřesnil.

Země skupiny vyspělých ekonomik G7 na summitu oznámily mezinárodní rámec, který Ukrajině otevírá cestu k dlouhodobým bezpečnostním zárukám, jež mají posílit její obranu proti Rusku a odradit Moskvu od budoucí agrese. „Česká vláda už tento návrh projednala a je připravena se do něho zapojit,“ řekl k tomu Pavel.

Přečtěte si také