Česká zbrojovka / Colt CZ Group

Konsol. tržby
10.7 mld. Kč
Čistý zisk
760 mil. Kč
Vlastnická struktura
René Holeček (77.22%)
Profil společnosti

Pod novým názvem působí od letošního dubna tradiční český výrobce ručních palných zbraní. Přesněji řečeno, svůj název změnil mateřský holding CZG – Česká zbrojovka Group. Hlavní výrobní závod v České republice dál ponese tradiční název Česká zbrojovka.
Tradice zbrojní výroby v Uherském Brodě sahá až do roku 1936, kdy docházelo k přesunu výrobních kapacit tehdejšího Československa co možná nejdál od západních hranic ohrožených nacistickým Německem. Nový závod se v první fázi zaměřil hlavně na produkci leteckých kulometů. Po únoru 1948 zde došlo k výraznému rozšíření produkce, zahrnující hlavně samopaly a pistole pro obludnou armádu komunistického státu.
Po pádu totality a privatizaci se České zbrojovce celkem dařilo, mimo jiné i díky diverzifikaci výroby. Zaměřila se také na lovecké a sportovní pušky či zbraně pro osobní ochranu. Právě v této oblasti česká firma uspěla na náročném trhu Spojených států amerických. Pozici zde dále upevnila po akvizici značek Dan Wesson Firearms (2005) a Colt (2021).
Podobně jako u dalších podniků, které prošly kuponovou privatizací, se v České zbrojovce časem objevil konkrétní vlast- ník. René Holeček se v roce 2001 stal jedním ze dvou klíčových akcionářů zbrojovky, od roku 2014 je většinovým akcionářem.
Drobnější podíl v řádu jednotek procent zde získali také top manažeři Lubomír Kovařík a Jan Drahota.
Na úspěchu České zbrojovky se mohou podílet i burzovní investoři. Na podzim roku 2020 totiž skupina CZG spustila veřejný úpis akcií. Na první pokus to však nebyla žádná sláva. Místo plánovaných 13 milionů akcií se podařilo prodat jen 2,8 milionu akcií na dolní hranici cenového rozpětí. Většina potenciálních investorů zkrátka považovala akcie CZG za příliš drahé.
Přehlížený titul se však dostal do centra pozornosti v listopadu 2020, kdy oznámil akvizici tradiční americké značky Colt. Již v únoru 2021 se jednání podařilo dotáhnout k úspěšnému konci. Kupní cena zahrnovala 220 milionů dolarů v hotovosti a 1,1 milionu nově vydaných kmenových akcií CZG. Díky této transakci se konsolidované tržby skupiny CZG zvýšily skoro dvojnásobně, dalším plusem byla možnost navázat na tradiční dodávky zbraní značky Colt americkým a kanadským ozbrojeným silám.
Po prvotní skepsi se akcie CZG (dnes už pod novým názvem Colt CZ Group) staly hitem pražské burzy. Jejich hodnota vzrostla z 298 korun na počátku ledna 2021 až na 620 korun za kus na počátku letošního dubna. Následně cena mírně klesla poté, co Holeček s Drahotou a Kovaříkem prodali část ze svých akcií. Podíl akcií ve volném oběhu, takzvaný free float, následně vzrostl na zhruba jednu pětinu.
Další vývoj společnosti ve světle ruské agrese na Ukrajině a rostoucích zbrojních výdajů v Česku i jinde v Evropě vypadá velmi optimisticky. Například v březnu Česká zbrojovka uzavřela s Armádou ČR dodatek o navýšení kontraktu na pořízení ručních zbraní z dubna 2020. Dodatek umožní nákup zbraní v hodnotě až o 1,18 miliardy korun vyšší oproti původně sjednané zakázce ve výši 2,35 miliardy korun.
Česká zbrojovka na základě upravené smlouvy mimo jiné zvýší dodávky útočných pušek CZ BREN 2, pistolí CZ P-10 a dalších zbraní včetně příslušenství, a to v závislosti na aktuálních potřebách Armády České republiky.

Pracovníků
1468 (dle informací společnosti)

Přečtěte si také