Agresi proti Bělorusku budeme bránit všemi prostředky, varoval Putin

Jako útok proti sobě samému bude pokládat Rusko napadení Běloruska a použije všechny dostupné prostředky. Putin tak dnes reagoval na včerejší prohlášení Polska, že přesune část svých jednotek na východ země k běloruské hranici. Polsko tak učiní vzhledem k umístění ruské Wagnerovy skupiny do Běloruska.

„Rozpoutání agrese proti Bělorusku bude znamenat agresi proti Ruské federaci. Na to odpovíme všemi prostředky, kterými disponujeme,“ prohlásil Putin a zkritizoval také dodávky západních zbraní na Ukrajinu. „Celý svět vidí, jak vychvalovaná západní nezranitelná technika hoří,“ prohlásil.

Foto: Shutterstock

Putin tvrdí, že polské elity se chtějí zmocnit běloruského a ukrajinského území. „Pokud jde o ukrajinský režim, je to jeho věc. Jestli chtějí, jak to zrádci obvykle dělají, něco předat, prodat, něčím zaplatit svým pánům, je to jejich věc. Tady se vměšovat nebudeme,“ řekl ruský prezident, ale varoval před napadením Běloruska.

V souvislosti s přesunem tisíců žoldnéřů z ruské Wagnerovy soukromé skupiny do Běloruska Polsko ve čtvrtek oznámilo, že přesune část svých vojenských jednotek ze západu na východ země, tedy k běloruské hranici. Varšava se obává možných provokací a jednotky na východě země také mají „odstrašit agresora“ a dát Rusku najevo, že se napadnout Polsko nevyplatí, řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Přečtěte si také