Egyptský prezident nařídil vyrobit 40 000 raket pro ruskou armádu

Z tajných dokumentů, které unikly z amerického ministerstva obrany a od ledna kolují na internetu, vyplynulo, že egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, jeden z nejbližších spojenců USA a významný příjemce americké vojenské a ekonomické pomoci, nedávno nařídil vyrobit 40 000 raket, které měly být tajně dodány do Ruska.

Jeden z amerických vládních úředníků uvedl, že Egypt záměr ještě neuskutečnil. „Nejsme si vědomi, že by se tento plán realizoval,“ řekl. V dokumentech je však psáno, že Egypt měl v plánu dodat rakety, dělostřeleckou munici a střelný prach a celou akci utajit.

Foto: Shutterstock

Mluvčí egyptského ministerstva zahraničí k dokumentu a válce na Ukrajině řekl: „Egyptský postoj je od počátku založen na neangažovanosti v této krizi a na závazku udržovat stejný odstup k oběma stranám. Nadále vyzýváme obě strany, aby ukončily nepřátelské akce a dosáhly politického řešení prostřednictvím jednání.“

Káhira, která se obrátila na Moskvu o pomoc ohledně ochromení dodávek pšenice z Ukrajiny, zřejmě posílila vztahy s Ruskem. Egypt je na produkci ukrajinské pšenice závislý, tvoří osmdesát procent jejího dovozu do země.

Přečtěte si také