Stoltenberg dnes přijel na Ukrajinu. Se Zelenským mluvili o vstupu do NATO

Na neohlášenou návštěvu přijel dnes do Kyjeva generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který ho při té příležitosti vyzval k přijetí Ukrajiny do řad Severoatlantické aliance. Stoltenberg pozval Zelenského na červencový summit NATO ve Vilniusu, kde se bude otázka vstupu Ukrajiny projednávat, a uvedl, že prioritou je nyní vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem.

„Jsem vděčný za pozvání navštívit summit, ale je také důležité, aby odpovídající pozvání dostala Ukrajina. Neexistuje žádná objektivní překážka bránící politickému rozhodnutí pozvat Ukrajinu do aliance a teď, kdy většina lidí v členských zemích aliance a většina Ukrajinců podporuje vstup do NATO, nastal čas pro odpovídající rozhodnutí,“ řekl Zelenskyj na společné tiskové konferenci.

Foto: Shutterstock

Šéf Severoatlantické aliance uvedl, že NATO bude Ukrajinu dál vojensky podporovat. „NATO stojí při vás dnes, zítra a tak dlouho, jak to bude potřeba,“ řekl. „Budoucnost Ukrajiny je v euroatlantické rodině. Budoucnost Ukrajiny je v NATO. Aktuálně je hlavním cílem aliance, spojenců, je zajistit, že Ukrajina zvítězí,“ uvedl také.

Český prezident Petr Pavel po včerejším setkání s Jensem Stoltenbergem v Bruselu řekl, že členové aliance jsou připraveni dlouhodobě Ukrajinu podporovat. „Všichni rozumíme tomu, že není žádná jiná možnost než podporovat Ukrajinu. Alternativou je ruský úspěch, který by pro nás znamenal mnohem více problémů a možná ještě vážnějších, než jaké máme dnes,“ prohlásil.

Přečtěte si také