Německo plánuje vyrábět tanky přímo na Ukrajině. Jedná o tom s Kyjevem

Až čtyři sta tanků ročně by mohla vyprodukovat továrna, kterou chce německý zbrojařský koncern Rheinmetall postavit na Ukrajině. Jedná teď o tom s Kyjevem. Západ sice dodává do země desítky tanků, podle Ukrajiny by jich země potřebovala stovky.

„Zhruba za 200 milionů eur (4,7 miliardy Kč) lze na Ukrajině postavit závod Rheinmetallu,“ řekl šéf podniku Armin Papperger. Rozhodnout by se mělo v příštích dvou měsících. Podle Pappergera by Ukrajina potřebovala k vítězství šest set až osm set tanků, proto musí být jejich výroba rychle zahájena. K možnému ohrožení továrny ruskými vzdušnými útoky uvedl, že by ochrana prostřednictvím protiletecké obrany neměla být obtížná.

Foto: Shutterstock

Papparger se domnívá, že válka na Ukrajině potrvá ještě roky. „Západní spojenci tam sice posílají dost zbraní na to, aby se Ukrajina mohla bránit, ale Ukrajinci dnes nemají dostatek výzbroje na to, aby zcela získali zpět své území,“ řekl.

Na prohlášení Rheinmetallu obratem reagoval bývalý ruský prezident a současný místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. „Oznámení, že Rheinmetall staví v Malém Rusku továrnu na výrobu tanků, připomíná primitivní trolling kyjevského režimu. Pokud se ale Fritz opravdu rozhodl stavět, těšíme se na to. Tuto událost oslavíme salvou z Kalibru a dalších pyrotechnických zařízení,“ uvedl.

Přečtěte si také