Finsko zváží variantu vstupu do NATO bez Švédska

Švédsko by nemělo počítat s tureckou podporou svého vstupu do aliance, pokud nezaručí respekt k islámu, uvedl včera turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Helsinky proto chtějí zvážit variantu vstupu do NATO bez Švédska.

Důvodem vyjádření Erdogana byl sobotní protest ve Stockholmu, při kterém dánský protiislámský aktivista Rasmus Paludan spálil před tureckým velvyslanectvím posvátnou muslimskou knihu korán. Rozhovory Finska, Švédska a Turecka o případném vstupu do NATO tak prozatím ustaly.

Šéf finské diplomacie Pekka Haavisto. Foto: Shutterstock

„V třístranných rozhovorech je nutná několikatýdenní přestávka. Uvidíme, kde budeme, až si sedne prach. Takže v tuto chvíli bychom neměli vyvozovat ze situace žádné závěry,“ prohlásil ministr zahraničí Finska Pekka Haavisto.

Ve finské televizi Yle Haavisto uvedl, že možností číslo jedna stále zůstává společná žádost Finska a Švédska. „Musíme ale vyhodnotit i takovou situaci, že by Švédsko dlouhodobě nemohlo v rozhovorech pokračovat,“ řekl.

„Jsme s Finskem v kontaktu, abychom zjistili, co tím bylo myšleno,“ reagoval ministr zahraničí  Švédska Tobias Billström. “Švédsko respektuje dohodu mezi Švédskem, Finskem a Tureckem týkající se vstupu do NATO,“ uvedl.

Přečtěte si také