Babišova slova o nevyslání pomoci pobouřila Polsko i Pobaltí

V nedělní televizní debatě na ČT, které se účastnili oba kandidáti na prezidenta, Andrej Babiš na otázku moderátora odpověděl, že v případě napadení Polska či pobaltských zemí by vojenskou pomoc určitě neposlal.

„Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru,“ řekl Babiš. Dodal, že by „v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války“.

Pominul tak fakt, že tyto státy jsou stejně jako Česko členy NATO a ke kolektivní obraně napadeného spojence všechny země aliance zavazuje pátý článek Severoatlantické smlouvy. „Společný postup v případě útoku na jinou zemi je naší povinností,“ uvedl Petr Pavel.

Foto: Shutterstock

Polský europoslanec Ryszard Czarnecki o Babišovi na Twitteru napsal, že „plácá páté přes deváté“. „Ať si panáček přečte mezinárodní smlouvy, které Česko podepsalo,“uvedl. Stejně jako Poláky pobouřila Babišova slova spojence v Pobaltí. „Od jakéhokoli politika zacházejí taková slova, i když jsou založena na úvahách domácí politiky, trochu příliš daleko. Není to moc zodpovědné,“ prohlásil například lotyšský ministr Rinkévičs. 

Babiš později na Twitteru oznámil, že by tento závazek dodržel.

Přečtěte si také