Na zbrojení se loni celosvětově vydalo 47,9 bilionu korun. Polovina připadá na USA, Čínu a Rusko

Světové vojenské výdaje vloni na celém světě stouply na 2,24 bilionu dolarů, tedy na 47,9 bilionu korun. Navýšily se o 3,7 procenta. 56 procent z nich připadá na tři státy: USA, Čínu a Rusko.

Země západní a střední Evropy loni utratily za zbrojení 345 miliard dolarů (7,4 biliony korun), poprvé víc než v roce 1989, kdy skončila studená válka, informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru. Evropské výdaje stouply zejména kvůli válce na Ukrajině o 13 procent.

Foto: Shutterstock

Největším vojenským investorem zůstávají Spojené státy. Na armádu vydaly 877 miliard dolarů, což je 18, 8 bilionu korun. „Nárůst vojenských výdajů USA v roce 2022 byl z velké části způsoben bezprecedentní výší finanční vojenské pomoci, kterou poskytly Ukrajině,“ uvedl vedoucí výzkumný pracovník ústavu Nan Tian.

Rusko v loňském roce oproti zamýšlenému rozpočtu vydala o třetinu více prostředků. „Rozdíl mezi rozpočtovými plány Ruska a jeho skutečnými vojenskými výdaji v roce 2022 naznačuje, že invaze na Ukrajinu stála Rusko mnohem více, než předpokládalo,“ uvedla Lucie Béraudová-Sudreauová, ředitelka programu stockholmského ústavu pro vojenské výdaje a zbrojní výrobu. Ukrajina loni poslala armádě 44 miliard dolarů (942 miliard korun), což je šestinásobně víc než v předchozím roce.

Přečtěte si také